W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się wzmacniacze HiFi. Warto podkreślić, że głównym zadaniem wzmacniacza stereofonicznego jest wzmocnienie sygnału audio oraz przekazanie go do kolumn głośnikowych.
Strona główna
Filtruj według
Dostępność
Dostępność
Cena
Cena
Kolor
Kolor
Nowości
Bestesellery
Przeczytaj na Blogu
Parametry wzmacniacza
Najważniejszym parametrem jest oczywiście moc, która może zostać dostarczona do głośników. Nie wszyscy mają świadomość, że musi być ona dopasowana do potrzeb kolumn. Główna zasada jest taka, że nie powinna być większa od maksymalnej mocy kolumn. W praktyce jest to zazwyczaj moc niższa. Z reguły 15 W wystarcza dla kolumn podstawowych, natomiast 50 W będzie odpowiednie dla wolnostojących. Istotną rolę odgrywają także same kolumny oraz rozmiar pomieszczenia. Nie da się ukryć, że wzmacniacze zintegrowane są najczęstszym rozwiązaniem spotykanym w tej kategorii urządzeń. W obudowie mieszczą one właściwy wzmacniacz, czyli końcówkę mocy oraz stopień kontrolno-sterujący.
W sprzedaży można znaleźć trzy grupy zintegrowanych wzmacniaczy, a mianowicie: konstrukcje lampowe, wzmacniacze oparte na tranzystorach oraz modele hybrydowe, które łączą zalety obu rodzajów. Można śmiało powiedzieć, że obecnie najpopularniejszymi konstrukcjami są wzmacniacze stereo tranzystorowe, głównie z powodu swojej uniwersalności. Gwarantują one właściwą ilość mocy do wysterowania niskotonowych głośników, które cechują się dużymi wymaganiami. Godny polecenia jest wzmacniacz Marantz, który jest naprawdę dobrej jakości. Niższą moc od wzmacniaczy tranzystorowych mają wzmacniacze lampowe. Sprawdzą się one przy współpracy z kolumnami o wysokiej skuteczności. Oczywiście można znaleźć również wzmacniacz lampowy o wyższej mocy, dla którego dobór głośników będzie łatwiejszy. Jednak wtedy trzeba się liczyć z tym, że wydatek będzie zdecydowanie większy.
Należy też pamiętać, że lampy z czasem się zużywają i trzeba je wymieniać. Mimo to, charakterystyczne lampowe brzmienie jest doceniane przez wiele osób. Warto wspomnieć jeszcze o wzmacniaczu hybrydowym, który w swojej obudowie zawiera jednocześnie lampy i tranzystory. Na tranzystorach opierają się układy we wzmacniaczu mocy, natomiast lampy umieszczone są w sekcji przedwzmacniacza. Skutkiem jest większa moc niż w typowym wzmacniaczu lampowym i cieplejsze brzmienie.
Wybór wzmacniacza zintegrowanego
Osoby, które planują zakup wzmacniacza zintegrowanego powinny zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Odpowiednie wyposażenie umożliwia rozszerzenie funkcjonalności urządzenia. Nawet jeśli na początku nie będziesz korzystać ze wszystkich funkcji, to w przyszłości mogą one okazać się bardzo przydatne. Można przypuszczać, że brzmienie zestawu stereo zależy w znacznej mierze od wyboru konstrukcji wzmacniacza. Naprawdę dobre brzmienie mogą zapewnić modele wykorzystujące lampy.
Zintegrowane wzmacniacze gwarantują detaliczność oraz doskonałą prezentację barwy dźwięku instrumentów muzycznych. Swoistym ciepłem i naturalnością cechują się dźwięki odtwarzane z użyciem lampowców. Klasa praca urządzenia oraz wykorzystane podzespoły mają wpływ na brzmienie modelu tranzystorowego. Do tego pozostaje jeszcze kwestie funkcjonalności oraz eksploatacji sprzętu. Niektórzy twierdzą, że bezawaryjne są modele oparte na tranzystorach i przez wiele lat zapewniają stabilną pracę systemu audio. Jeśli chodzi o konstrukcje lampowe to trzeba brać pod uwagę ewentualną wymianę lamp. Z reguły mniej funkcjonalne są urządzenia bazujące na lampach elektronowych, które posiadają mniejszą liczbę złączy różnego typu.
Sprawdzenie sprzętu
Warto także sprawdzić sprzęt przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Dobrym pomysłem jest przetestowanie różnych konstrukcyjnie wzmacniaczy zintegrowanych. W rzeczywistości każdy model gra inaczej, ale różnice są bardzo małe. Marantz to firma, którą powinien znać każdy fan muzyki i dobrego brzmienia. Audiofile chwalą tę markę za niezawodność i wysokiej klasy brzmienie.
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że lampy cechują się długim czasem pracy, który można szacować nawet na kilka tysięcy godzin. Ostatecznie jest to uzależnione od typu lampy elektronowej, a także tego, jak często używa się systemu audio. Nie da się ukryć, że z czasem lampy mogą tracić swoje właściwości i wprowadzać dodatkowe szumy oraz zniekształcenia do systemu audio. Gdy coś takiego się dostrzeże to należy zdecydować się na ich wymianę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sieci.
Warto wspomnieć, że nawet jeśli lampy we wzmacniaczu nie utracą swoich parametrów to można je wymieniać. W ten sposób można eksperymentować z brzmieniem oraz sprzętem. Masz wpływ na to, jak finalnie zabrzmi twój system stereo, jeśli będziesz zmieniać lampy na modele o innych właściwościach. Trzeba jednak mieć na uwadze kompatybilność zamienników z lampami zamontowanymi we wzmacniaczu.