Sonos - Oszczędź na wybranych głośnikach Sprawdź

close

Wkładki gramofonowe - co oznaczają pojęcia MM i MC?

Od kilku lat gramofony znów stały się bardzo popularne. Wiele osób chce poczuć magię analogowego brzmienia w swoim systemie hi-fi. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać możliwości brzmieniowe zestawu, należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat kalibracji gramofonu i doboru poszczególnych komponentów. Dziś zajmiemy się wkładkami gramofonowymi. Opiszemy ich różne rodzaje i różnice między nimi. Wyjaśnimy zalety i wady przetworników MM i MC. Dzięki tej wiedzy możesz świadomie wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania. Warto pamiętać, że wkładka jest jednym z najważniejszych elementów systemu i to od niej zależy jakość brzmienia Twojego systemu hi-fi.

WKŁADKA MM

Wkładka MM - Właściwości

Podstawowym i najczęściej stosowanym typem wkładki jest wkładka MM (moving magnet). Zasada działania wkładki MM opiera się na wykorzystaniu ruchomego magnesu i nieruchomej cewki. Drgania igły wywołane ruchem wzdłuż rowków płyty zmieniają pole elektromagnetyczne magnesu. Następnie sygnał o niskim napięciu jest przesyłany z ruchomego magnesu do cewki nieruchomej wewnątrz wkładki. Z cewki sygnał jest przesyłany do przedwzmacniacza gramofonowego w celu korekcji i wzmocnienia. Napięcia dla wkładek MM wynoszą od 2,5 do 7,5 mV.

Zalety

Główną zaletą wkładów MM jest ich prosta konstrukcja i znacznie niższa cena w porównaniu z wkładami MC. Konstrukcje MM są również znacznie bardziej uniwersalne. Wkładki te są obsługiwane przez wszystkie przedwzmacniacze gramofonowe, również te wbudowane we wzmacniacze zintegrowane. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość wkładek MM posiada wymienną igłę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku jej złamania lub naturalnego zużycia.

Wady

Wkładki MM mają cewki o znacznych rozmiarach, co prowadzi do zwiększenia indukcyjności. Może to prowadzić do podbarwienia dźwięku. Niektóre wkładki oferują również mniejszą czystość dźwięku i nieco ciaśniejsze pasmo przenoszenia. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu. Znani producenci, którzy od lat zajmują się produkcją wkładek gramofonowych, mają w swojej ofercie wkładki MM, których parametry i brzmienie zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników gramofonów.

WKŁADKA MC

Wkładki MC - Właściwości

Drugim rodzajem wkładek są wkładki typu MC (moving coil). Mają one inną budowę niż wkładki MM. W tym typie wkładek magnes jest nieruchomy, a cewka przymocowana do wspornika przenosi drgania emitowane przez igłę. Charakterystyczną cechą tego typu wkładek jest bardzo niskie napięcie sygnału, które mieści się w przedziale od 0,1 mV do 1 mV.

Zalety

Do największych zalet przetworników MC należy zaliczyć znacznie niższą impedancję i indukcyjność w porównaniu z przetwornikami MM. Pozwalają one na uzyskanie szerszego pasma przenoszenia. Wkładki MC charakteryzują się również mniejszą masą, co wpływa na dokładniejsze prowadzenie rowka płyty. Pozwala to na uzyskanie większej szczegółowości i subtelności brzmienia.

Wady

Wkładki MC wytwarzają sygnał o bardzo niskim napięciu. Z tego powodu sygnał ten może być bardzo łatwo zniekształcony. Dlatego też, aby w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy gramofonu z wkładką MC, należy zwrócić uwagę na pozostałe elementy systemu. Należy używać wysokiej jakości przedwzmacniacza gramofonowego, który obsługuje wkładki MC. Tego typu konstrukcje, oferujące ponadprzeciętne parametry, są zazwyczaj znacznie droższe. Należy zwrócić uwagę, że konstrukcja tego typu nie pozwala na wymianę samej igły.

Instalacja wkładki

W 5 krokach pokażemy, jak zainstalować nową wkładkę

1. Upewnij się, że gramofon jest wypoziomowany.

2. Włóż wkładkę i podłącz przewody

3. Ramię gramofonu musi być wypoziomowane

4. Wyreguluj siłę nośną gramofonu.

5. Wyreguluj kąt nachylenia wkładki

Nie jesteś pewien, czy możesz to zrobić lub potrzebujesz porady?

Służymy pomocą!

Niezależnie od tego, czy chodzi o zainstalowanie wkładki do istniejącego gramofonu, czy też chcesz wymienić wkładkę w swoim nowym gramofonie zaraz po zakupie, służymy pomocą!