5LUT

Ranking Słuchawek High-End

Rynek audio bogaty jest w modele słuchawek przeróżnego rodzaju. Czy istnieją takie, które dorównują jakości dźwięku znanego z zestawów stereo? Co oznacza, że słuchawki mają konstrukcję zamkniętą lub otwartą? Jak uzyskać najlepszą jakość dźwięku? Ekspert z Denon Store sprawdził topowe słuchawki hi-end i rozwiązania jakie oferują. Zapraszamy do lektury.

Wydawać by się mogło, że słuchawki nigdy nie zaoferują słuchaczowi wrażeń, które zna ze słuchania swojej ulubionej muzyki, za pośrednictwem dobrego zestawu stereo. Nic bardziej mylnego! Rzecz jasna ciężko jest wyobrazić sobie jak z dwóch, stosunkowo małych przetworników zlokalizowanych tuż przy uszach może wydobyć się dźwięk pełnej jakości, głośności i to o dużej skali. Dlatego większość liczących się na rynku graczy prześciga się również na rynku słuchawek klasy HI-END.

 

Topowe słuchawki hi-end

Do takiego zestawienia, bez wątpienia zaliczyć można zarówno słuchawki marek takich jak Denon i Focal. Obaj producenci w swojej ofercie posiadają wysokie modele słuchawek. U Denona będą to m.in. modele AH-D7200 oraz AH-D9200, u Focala z kolei, to kolejno modele Elegia, Clear, Stellia oraz Utopia.

Cechą wspólną jest charakter wokółuszny. Są to zawsze duże, solidne i rewelacyjnie wykonane małe arcydzieła. Dzielimy je na dwa typy konstrukcji. Mianowicie, mogą posiadać konstrukcję zamkniętą (AH-D7200 i 9200, Elegia, Stellia) bądź otwartą (Clear, Utopia).

Konstrukcja zamknięta czy otwarta?

Są to zasadnicze różnice, wpływające na charakter ich brzmienia. Zwykło się przyjmować, że słuchawki o konstrukcji zamkniętej, poza dużo lepszym tłumieniem hałasów dopływających z zewnątrz, oferują lepszą reprodukcję niskich tonów. W dużym uproszczeniu, bas z konstrukcji zamkniętych będzie większy, potężniejszy, bardziej wyraźny. Drugą cechą jest przestrzeń. Ta uważana jest za sporo mniejszą niż w konstrukcjach otwartych. Dla przykładu, gdy słuchamy zespołu, który gra na pewnej scenie, to słyszymy wyraźnie dźwięk rozchodzący się mocno na boki, tak jakby wybrzmiewał w dal. Podobnie z lokalizacją źródeł pozornych. Wysokie modele słuchawek w mig dadzą słuchaczowi poczucie, iż słyszy, gdzie dany muzyk stoi na scenie.

Bardzo często używa się pojęcia „separacji” czy też „selektywności” danych słuchawek. Jak wiemy na całość utworu składa się szereg zgranych ze sobą linii melodycznych. Innymi słowy, zespół zawsze składa się z muzyków, którzy grają na innych instrumentach. Sztuką jest, aby każdy z nich był wyraźnie słyszalny. Tak aby słuchacz był w stanie swobodnie wyłowić np. linię gitary basowej, czy perkusji. Dźwięki nie powinny na siebie nachodzić, wzajemnie się przykrywać. Nawet przysłowiowa ściana dźwięku powinna być nadal wyraźnie rozróżnialna.

Które słuchawki wybrać?

Jeśli mowa o rankingu najwyższych modeli słuchawek to zawsze będzie to rzecz subiektywna. Z grubsza rzecz biorąc będzie to pokrywało się z ceną oraz klasą poszczególnych modeli. I tak Focal Stellia będzie grała lepiej aniżeli Elegia. Denon AH-D9200 wypadną sporo lepiej od modelu AH-D7200. Utopie Focala zaś, będą miały przewagę nad Clear.

Słuchawki Denon AH-D7200 i AH-D9200

Naturalnie wprawne ucho jest w stanie szybko wskazać różnice pomiędzy wszystkimi wymienionymi słuchawkami. Skupmy się na obu modelach Denona. AH-D7200 zajmuje obecnie środek oferty firmy. Są konstrukcją dosyć uniwersalną, sprawdzającą się na co dzień w każdym rodzaju muzyki. Nie są specjalnie wymagające względem reszty toru. Poprzez swoją niską impedancję, sprawią wiele radości po podłączeniu do telefonu. Naturalnie cały swój potencjał pokażą dopiero po podłączeniu do sprzętu, dedykowanego słuchawkom.

AH-D9200 zajmują najwyższa pozycję w portfolio Denona. Oferują nieprawdopodobną muzykalność i niespotykaną przestrzeń jak na słuchawki konstrukcji zamkniętej. Nadal jest to model uniwersalny i wpisujący się w cały zakres rodzajów muzyki. Aczkolwiek dzięki monumentalnemu charakterowi basu, wspaniale spiszą się w muzyce cięższej.

Słuchawki Focal Elegia, Clear i Utopia

U Focala rzecz podobna. Elegia to niejako zamknięta wersja modelu Elear. Brzmienie jaśniejsze i chłodniejsze niż u Denona. Nadal bardzo precyzyjne i szczegółowe. Stellia z kolei, dzięki technologiom (Beryl jako materiał, z którego wykonane są przetworniki), zaczerpniętym z modelu Utopia, plasują się w ścisłej czołówce słuchawek. Brzmienie mocno przestrzenne, rytmiczne, bardzo żywe. Warto przy tym modelu zaznaczyć, że ich wykonanie jest nietuzinkowe. Uwagę przykuwa piękny design, skóra i niespotykany dotąd kolor - cognac. Zobaczcie sami!

Model Clear jest słusznie uważany za jeden z najlepszych wyborów wśród słuchawek konstrukcji otwartej. Oferuje ogromną przestrzeń ze świetnie kontrolowanym i nisko schodzącym basem. Bardzo rozdzielcze, nieco jaśniejsze, muzykalne i szybkie. Oferują czystą przyjemność ze słuchania. I jakkolwiek inne od modelu Denon AH-D9200, to w kategorii czystej przyjemności słuchania są do siebie zbliżone. Tutaj zadecydują zapewne kwestie wyboru konkretnej maniery brzmienia.

Focal Utopia - dla wielu referencja. Czy da się na słuchawkach osiągnąć skalę dźwięku znaną z głośników? Tak, Utopia to oferuje. Słuchawki grają dźwiękiem wielkim, osadzonym na mocnym fundamencie basu. Przestrzeń ogromna, jakość bezwzględna, wykonanie perfekcyjne. Wystarczy podłączyć je do dobrej jakości wzmacniacza słuchawkowego i osiągamy muzyczne spełnienie.

Jak uzyskać najlepszą jakość dźwięku?

Wszystkie wymienione wyżej modele są słuchawkami, które najlepiej sprawdzą się, gdy dostaną odpowiednie towarzystwo w postaci dobrego toru. Dlatego warto je zestawić z dobrym wzmacniaczem słuchawkowym.

W zależności od charakteru, który chcemy osiągnąć warto sięgnąć po wzmacniacze z oferty Questyle, czyli nowej marki w ofercie Denon Store. Modele Focala warto zestawić z dedykowanym wzmacniaczem Arche lub Naim Dac-V1.

Marantz służy pomocą ze swoim HD-DAC1. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas odsłuchu wymieniać komponenty i wybrać zestaw odpowiedni dla siebie. Są to urządzenia skonstruowane specjalnie w myślą o słuchawkach. Wydobędą z nich zatem wszystko co najlepsze.

Wybierz swoje słuchawki

Słuchawki klasy HI-END oferują nam jakość muzyki na najwyższym poziomie. Jest to rzecz pewna. Trzeba tylko wybrać model odpowiedni dla swojego gustu. Wówczas odkryjemy swoje ulubione płyty na nowo. Ponadto słuchając ich przez najlepsze słuchawki zyskujemy na intymności odbioru i lepszym na nim skupieniu.

Wszystkie modele słuchawek jak i wzmacniaczy są dostępne są w Denon Store. Zawsze gotowe do prezentacji i testów, dlatego też serdecznie zapraszamy na odsłuchy!

Kamil Wysocki
Doradca Klienta, Denon Store
Galeria Bałtycka, Gdańsk

SALON FIRMOWY DENON

Gdańsk

Galeria Bałtycka

Grunwaldzka 141
80-264 Gdańsk

tel. 58 345 05 88

kom. 519 547 878

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Katowice

Silesia City Center

Chorzowska 107
40-101 Katowice

tel. 32 605 06 03

kom. 519 547 871

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Kraków

Galeria Krakowska

Pawia 5
31-154 Kraków

tel. 12 432 50 73

kom. 501 290 860

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Posnania

Pleszewska 1
61-136 Poznań

tel. 61 646 30 80

kom. 729 052 149

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Stary Browar

Półwiejska 42
61-888 Poznań

tel. 61 667 13 57

kom. 519 547 877

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Arkadia

Jana Pawła II 82
00-175 Warszawa

tel. 22 351 90 56

kom. 519 077 406

Szczegóły

SALON AUDIO FORUM

Warszawa

Audioforum

Poznańska 24
00-685 Warszawa

tel. +48 22 628 38 40

kom. +48 519 054 321

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Galeria Mokotów

Wołoska 12
02-675 Warszawa

tel. 22 161 36 20

kom. 519 547 875

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Magnolia Park

Legnicka 58
54-204 Wrocław

tel. 71 316 16 79

kom. 519 547 879

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Wroclavia

Sucha 1
50-086 Wrocław

tel. 533869730

Szczegóły
Znajdź nas na YouTube
Znajdź nas na YouTube
Facebook