31LIP

Droższe kolumny podstawkowe czy tańsze podłogowe? – czy są czynniki, które powinny decydować o takim wyborze?

Jakie kolumny lepiej wybrać, duże czy małe? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych Klientów w salonach Denon Store. Z pomocą przychodzi nasz Ekspert, który pomoże w wyborze odpowiednich głośników. Wskaże także na co należy zwrócić uwagę przy ich szukaniu oraz wskaże najlepsze dostępne rozwiązania. Opowie także o znaczeniu wielkości pomieszczenia a także o gustach muzycznych. Zapraszamy do lektury!

Najczęściej spotkać się można z klasyfikacją: duże kolumny – duże pomieszczenie, małe kolumny – pomieszczenie małe. W telegraficznym skrócie jest to prawda, jednak nie zawsze ta zasada musi być tą nadrzędną przyświecającą nam podczas wyboru.

Jakie czynniki mają wpływ na dobór głośników?

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór głośników - przeróżnych konstrukcji, o zróżnicowanym ciekawym wzornictwie oraz wyróżniających się między sobą dźwiękiem – co oczywiste. Stojąc przed wyborem kolumn i posiadając określony budżet możemy zdecydować się na tańsze kolumny podłogowe bądź droższe, wyższej serii kolumny podstawkowe potocznie nazywane monitorami.

Oprócz wcześniej wspomnianego gabarytu pomieszczenia, wpływ na to jakie kolumny powinniśmy wybrać będą miały również takie czynniki jak m. in.:

  • regularność/brak regularności pomieszczenia;
  • rodzaj najczęściej słuchanej muzyki;
  • sposób w jaki użytkujemy systemu audio oraz okoliczności, w których będzie on wykorzystywany;
  • wrażenia estetyczne.

Jest to oczywiście część czynników. Można by ich wymienić znacznie więcej, jednak w zdecydowanej większości przypadków określenie tych pozwala na zawężenie sobie pola poszukiwań idealnych dla siebie zespołów głośnikowych.

Wielkość pomieszczenia

Zacznijmy jednak od wielkości pomieszczenia. Zwykło przyjmować się, że w przypadku pomieszczeń do 20m2, a czasem nawet do 25m2 można stosować monitory i jest to zdecydowanie prawda. Jednak czy do takich pomieszczeń można stosować kolumny duże, podłogowe? Można. Jednak tutaj zalecam już większą ostrożność niż w przypadku monitorów, możemy bowiem otrzymać efekt odwrotny niż pożądaliśmy, a problematyczny może się okazać bas płynący z kolumn. Jeśli już jesteśmy przy basie. Tutaj bowiem należałoby się zatrzymać. Z reguły w kolumnach podstawkowych jest go mniej, stąd najczęstsze obawy przed ich zakupem. Nie do końca uzasadnione, gdyż w dobrych kolumnach podstawkowych będzie go optymalna ilość, a kupując serię wyższą możemy otrzymać bas o zdecydowanie większym zróżnicowaniu niż w niższej serii. Z drugiej strony kolumny duże mogą go produkować w takich ilościach, że w naszym pomieszczeniu może on zagłuszać wszystko inne, a jego charakterystyka będzie daleka od zadowalającej.

Regularność pomieszczenia

Przejdźmy dalej do zagadnienia regularności pomieszczenia bądź jego braku. Ma ono ogromny wpływ na akustykę naszego pomieszczenia i często będzie warunkowało wybór kolumn. Posłużmy się konkretnym przykładem, w momencie, kiedy pomieszczenie jest prostokątem dajmy na to 7m x 3,5m a nasze kolumny będą stały na ścianie dłuższej, zdecydowanie najlepszym wyborem będą kolumny podstawkowe. W przypadku takiego ustawienia wręcz odradzał będę kolumny podłogowe, ponieważ w większości wypadków bas będzie zdecydowanie nieprzyjemny w odbiorze.

Trudno jest określić akustykę naszego pomieszczenia, dlatego najlepszym lekarstwem na tego typu bolączki w warunkach domowych jest metoda prób i błędów. W naszych salonach pracują specjaliści, którzy chętnie służą poradą. Możliwe są również wizyty domowe w celu dobrania optymalnego rozwiązania.

Dobór głośników na podstawie ulubionej muzyki

Muzyka, której słuchamy będzie miała również spore znaczenie jakich kolumn będziemy potrzebować, a w zasadzie jakie kolumny będą dla nas wystarczające. Do jazzu, soft rocka i pokrewnych gatunków, kolumny podstawkowe będą znakomitym wyborem. Droższe podstawki zagrają bardziej detalicznie, zróżnicowanie, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie szlachetniej. Natomiast tam, gdzie bas jest ważny, czyli w rapie, muzyce elektronicznej, cięższych gitarowych brzmieniach, może być konieczność zastosowania kolumn podłogowych. Jest to jednak mocne uogólnienie, zatem aby zweryfikować to stwierdzenie zapraszamy na odsłuchy.

Świetnym przykładem będzie tutaj porównanie kolumn marki DALI. W zbliżonym przedziale cenowym możemy zakupić świetnie brzmiące kolumny Oberon 7 - duża podłogowa kolumna z bardzo solidną podstawą basową.

Z drugiej zaś strony kolumna o szlachetniejszym, bardziej wyrównanym brzmieniu, szerokiej scenie i genialnej, aksamitnej średnicy – Opticon 2.

Sposób używania sprzętu

Sposób w jaki użytkujemy sprzęt i okoliczności użytkowania to kolejny aspekt, który należy mieć na uwadze dokonując wyboru. W naszej ofercie sieci salonów Denon Store skupiamy się w zdecydowanej większości na audio do domu, jednak mitem jest, że na takim sprzęcie nie da się zrobić porządnej „domówki”. Jeśli podejdziemy do tematu zdroworozsądkowo i będziemy ostrożni w podnoszeniu poziomu głośności nasz sprzęt z powodzeniem jest w stanie nagłośnić domową imprezę, a z domowego parkietu zrobić parkiet taneczny! W kontekście wyboru kolumn w takim wypadku zdecydowanie polecane będą kolumny duże, podłogowe, które przyjmą odpowiednią ilość prądu ze sprzętu.

Czy wygląd ma znaczenie?

Ostatnim aspektem, który musimy wziąć pod uwagę są nasze gusta i ogólny wygląd kolumn. Oczywiście główną rolą kolumn jest wydobywanie z siebie idealnego dla nas dźwięku, jednak jest to najczęściej ozdoba naszego salonu. Często ten aspekt również może decydować o wyborze tańszych kolumn podłogowych bądź droższych podstawkowych. Oczywiście w dużej mierze zależy to od naszego indywidualnego gustu. Jednak pokuszę się tutaj również o przykład, biorąc pod uwagę opinię większości naszych klientów. Z jednej strony mamy kolumny Cantona Chrono 90 DC - duże, piękne w swojej prostocie, jednak nie zawsze pasujące do wystroju. Mamy także kolumny Sonus Faber Sonetto II, budżet podobny a jakże różny wygląd.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki powinniśmy być w stanie z powodzeniem określić jakiego rodzaju kolumn potrzebujemy do naszego pomieszczenia, aby móc cieszyć się naszą ulubioną muzyką i filmem. W naszych salonach Denon Store, czekają Eksperci, którzy pomogą w wyborze najlepszego nagłośnienia.

Jakub Wysocki
Starszy Doradca Klienta Denon Store
Silesia, Katowice

SALON FIRMOWY DENON

Gdańsk

Galeria Bałtycka

Grunwaldzka 141
80-264 Gdańsk

tel. 58 345 05 88

kom. 519 547 878

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Katowice

Silesia City Center

Chorzowska 107
40-101 Katowice

tel. 32 605 06 03

kom. 519 547 871

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Kraków

Galeria Krakowska

Pawia 5
31-154 Kraków

tel. 12 432 50 73

kom. 501 290 860

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Posnania

Pleszewska 1
61-136 Poznań

tel. 61 646 30 80

kom. 729 052 149

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Stary Browar

Półwiejska 42
61-888 Poznań

tel. 61 667 13 57

kom. 519 547 877

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Arkadia

Jana Pawła II 82
00-175 Warszawa

tel. 22 351 90 56

kom. 519 077 406

Szczegóły

SALON AUDIO FORUM

Warszawa

Audioforum

Poznańska 24
00-685 Warszawa

tel. +48 22 628 38 40

kom. +48 519 054 321

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Galeria Mokotów

Wołoska 12
02-675 Warszawa

tel. 22 161 36 20

kom. 519 547 875

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Magnolia Park

Legnicka 58
54-204 Wrocław

tel. 71 316 16 79

kom. 519 547 879

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Wroclavia

Sucha 1
50-086 Wrocław

tel. 533869730

Szczegóły
Znajdź nas na YouTube
Znajdź nas na YouTube
Facebook