15MAJ

Jak dobrać sprzęt stereo pod kątem preferencji muzycznych? Cz.2

Zapraszamy do drugiej części artykułu, w którym kontynuujemy zeszłotygodniowe rozważania nad dopasowaniem sprzętu idealnego pod nasze preferencje muzyczne. Czy przy wyborze sprzętu audio, powinniśmy zwracać uwagę na słuchane przez nas gatunki muzyczne? Czy sam sposób słuchania muzyki może mieć znaczenie? Przekonajcie się sami!

Tydzień temu skupiliśmy się na ścieżce jaką pokonuje dźwięk od momentu odtworzenia do naszego ucha i na jakie przeszkody, bariery może po drodze natrafić. Już wiemy, że należy zawracać uwagę na źródło, wzmacniacz i kolumny głośnikowe. Oczywiście bez popadania w paranoję i bez ciągłego sprawdzania specyfikacji, gdyż łatwo wtedy zgubić całą istotę zagadnienia. Nie trzeba być wirtuozem skrzypiec, by stwierdzić, czy ktoś gra dobrze i czy nam się podoba. Nie bez znaczenia są też preferowane przez nas gatunki muzyczne.

Czy sposób słuchania muzyki ma znaczenie?

Sposób w jaki słuchamy muzyki ma znaczenie. Gdy lubimy słuchać ulubionych utworów w zaciszu domowym, wybierzemy inny sprzęt niż słuchając muzyki na świeżym powietrzu. Świat audio jest branżą, w której za ułamek ceny najdroższych zestawów, można otrzymać wspaniale brzmiący sprzęt, odpowiadający naszym potrzebom. Każdy zestaw lub jego element gra inaczej, począwszy od źródła, pomijając elementarne różnice w konstrukcji i parametrach, które dany standard oferuje.

Jak wybrać gramofon?

Gramofon, a właściwie płyta winylowa zawiera znacznie więcej informacji od płyty audio CD, o ile realizacja nagrania, miks, mastering utworu zostały specjalnie pod ten nośnik przygotowane. Różnice usłyszymy również pomiędzy odtwarzaczami CD.

Sytuacja powtarza się przy wzmacniaczach. Największe różnice zaobserwujemy przy samej ich klasie. Każda z klas to inny poziom zniekształceń i zupełnie inna sprawność. Również na polu wzmacniacz tranzystorowy - wzmacniacz lampowy usłyszymy, że ten drugi oferuje charakterystyczne ciepło i dzięki swojej efektywności mimo teoretycznie niewielkiej mocy, może zawstydzić potężne jednostki oparte na tranzystorach. Obkupione jest to jednak kulturą pracy oraz żywotnością poszczególnych komponentów. Więc jeśli zależy nam bezstresowym i przyjemnym użytkowaniu, nie chcemy oczekiwać, aż lampy się rozgrzeją i mamy ochotę posłuchać muzyki w świetnej jakości tylko przez moment, warto zainteresować się wzmacniaczami klasy D. Dzięki rozwojowi technologii w latach 90-tych zostały wzbogacone o sprzężenie zwrotne.

Jaki wzmacniacz lampowy?

Wyjątkiem nie będą kolumny/słuchawki, każda zaoferuje inne wrażenia odsłuchowe, z racji zastosowania różnego rodzaju głośników, materiału membran czy wielkości i kształtu samej skrzyni. Oczywiście zestawiając kolumny z różnymi jednostkami wzmacniającymi osiągniemy inną charakterystykę.

Dodatkowo chcąc rozjaśnić trochę brzmienie możemy użyć przewodów z domieszką srebra. Trzeba również pamiętać, że sprzęt musi się rozegrać, nim naprawdę zagra tak jak powinien. Ponadto nowy sprzęt w naszym domu to w zasadzie zawsze odkrywanie muzyki na nowo. (Pisaliśmy o tym w naszych niedzielnych ciekawostkach na Facebooku).

Jak dobrać przewody audio?

Mimo, iż inżynierowie starają się, aby ich dzieła możliwe najwierniej przekazywały sygnał audio, to każde z urządzeń posiada własny charakter. Należy potraktować to jako zaletę, ponieważ odpowiednio dobierając sprzęt między sobą, możemy osiągnąć niesamowite efekty.

A zatem do sedna!

Każdy z nas ma inny gust muzyczny. Mówiąc wprost – każdy z nas ma inne ucho. Dlatego więc przy wyborze sprzętu audio musimy kierować się tym, czego słuchamy, jakie brzmienie lubimy i jakie nas drażni. Nie możemy przecież wydać konkretnej sumy pieniędzy na zestaw audio, który zamiast nas cieszyć będzie denerwował. Warto przed wyborem zestawu, poświęcić trochę czasu na jego ocenę, by nabrać przekonania czy jego brzmienie wystarczająco nas satysfakcjonuje. Jednym z dostępnych i miarodajnych sposobów będzie test w jednym z naszych salonów, gdzie polecamy przyjść z własnym ulubionym albumem czy składanką. Płyta, którą bardzo dobrze znamy, daje nam to poczucie, że dokładnie wiemy, na jakich dźwiękach, być może charakterystycznych szelestach nam zależy. Albo z drugiej strony, kiedy wydaje nam się, że znamy każdy dźwięk ulubionego albumu, a dzięki dobrze dobranemu wzmacniaczowi czy kolumnom, odkryjemy go na nowo.

Prawdę mówiąc, chyba nikt nie odważy się, na uniwersalny i jednoznaczny przepis dla wszystkich, jaki sprzęt należy wybrać. Temu kto słucha np. Nirvany niekoniecznie spodoba się zestaw, na którym głębokim basem zagra C-Bool. Dlatego tak bardzo ważny jest odsłuch osobisty. Spróbujmy jednak postawić główne wskazówki:

  • Dla osób, które lubią dużo dynamiki i sporo basu polecamy wzmacniacze marki Denon, kolumny firm Dali lub Polk oraz okablowanie z miedzi;
  • Jeśli jednak ktoś lubi dużą szczegółowość brzmienia, ciepło oraz delikatność – sugerujemy wzmacniacze Marantza (z tranzystorowych) lub wzmacniacze lampowe (te już z wyższej półki);
  • Jeżeli wolimy nieco ostrzejsze brzmienie w partiach górnych dźwięku sugerujemy kable posrebrzane i wybrane modele marki Canton.

Jak dobrać głośniki?

Takich sugerowanych konfiguracji możemy wymieniać bardzo dużo. Jednak, co najważniejsze – brzmienie sprzętu oraz to czy nam się podoba, jest to bardzo subiektywna ocena i nie może być ona kreowana w żaden sposób przez inne osoby.

Także, Drodzy Miłośnicy dobrego brzmienia pamiętajcie: zanim przewertujecie setki pism, przeczytacie dziesiątki artykułów, włącznie z tym, zachęcamy do wizyty w salonach Denon Store i przeżycia tego na własnej skórze, bo to właśnie Wy powinniście się ze swoim sprzętem dogadywać najlepiej

Radosław Zatoński
Doradca Klienta w Denon Store
Salon Denon Stary Browar w Poznaniu

SALON FIRMOWY DENON

Gdańsk

Galeria Bałtycka

Grunwaldzka 141
80-264 Gdańsk

tel. 58 345 05 88

kom. 519 547 878

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Katowice

Silesia City Center

Chorzowska 107
40-101 Katowice

tel. 32 605 06 03

kom. 519 547 871

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Kraków

Galeria Krakowska

Pawia 5
31-154 Kraków

tel. 12 432 50 73

kom. 501 290 860

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Posnania

Pleszewska 1
61-136 Poznań

tel. 61 646 30 80

kom. 729 052 149

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Stary Browar

Półwiejska 42
61-888 Poznań

tel. 61 667 13 57

kom. 519 547 877

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Arkadia

Jana Pawła II 82
00-175 Warszawa

tel. 22 351 90 56

kom. 519 077 406

Szczegóły

SALON AUDIO FORUM

Warszawa

Audioforum

Poznańska 24
00-685 Warszawa

tel. +48 22 628 38 40

kom. +48 519 054 321

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Galeria Mokotów

Wołoska 12
02-675 Warszawa

tel. 22 161 36 20

kom. 519 547 875

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Magnolia Park

Legnicka 58
54-204 Wrocław

tel. 71 316 16 79

kom. 519 547 879

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Wroclavia

Sucha 1
50-086 Wrocław

tel. 533869730

Szczegóły
Znajdź nas na YouTube
Znajdź nas na YouTube
Facebook