8MAJ

Jak dobrać sprzęt stereo pod kątem preferencji muzycznych?

Jeśli chcemy cieszyć się dobrą jakością dźwięku, powinniśmy umiejętnie dobrać sprzęt audio. Od czego należy zacząć? Czy wzmocnienie sygnału jest ważne? Czym się sugerować podczas zakupów? Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą z dwóch części artykułu, gdzie prześledzimy techniczne punkty na trasie dźwięku, od źródła do naszych uszu, oraz jak najlepiej dopasować ten proces do naszych preferencji muzycznych.

Podobno wszyscy jesteśmy tacy sami, jest jednak cała sztafeta genów, a także szereg innych zależności, w tym doświadczeń empirycznych, która sprawia, iż mijani przez nas ludzie znacząco się od nas różnią. Od budowy ciała, wzrostu, koloru skóry, włosów po zapach jaki wydzielamy. Różnimy się ogólnymi zdolnościami sensoryczno-motorycznymi i co najistotniejsze, każdy z nas ma inaczej zbudowany narząd słuchu. Już w łonie matki jesteśmy otoczeni dźwiękiem, pewnie dlatego szum tak nas uspokaja. Dla niektórych może to być np. szum starej czarnej płyty, a dla innych głośna metalowa muzyka. Skupmy się przez chwilę na dźwięku płyty gramofonowej. Sam proces związany z potrzebą mechanicznego osadzenia igły w rowku płyty winylowej, sprawia, że czujemy się niezbędni, aby mechanizm w ogólne ruszył. Następnie wydobywa się dźwięk. Możemy poczuć się jakbyśmy wchodzili w portal do innego świata, do świata artysty, lądując się w samym centrum jego wizji.

Gdzie jest początek naszych wrażeń?

Wszystko zaczyna się od źródła dźwięku. Nie w rozumieniu źródła emisji fali dźwiękowej, ale jako początkowego elementu toru dowolnej ścieżki audio, jak np. w automatycznym gramofonie analogowym marki Denon. Model DP-450USB wzbogacony jest o możliwość podłączenia pamięci masowej, która pozwala na zgranie i przetworzenie płyt w wersję cyfrową. Dzięki temu możemy cieszyć się muzyką nawet w podróży, pamiętając, że nie wszystko znajdziemy w serwisach streamingowych takich jak np. Spotify czy TIDAL. W końcu najchętniej zgrywamy stare i niespotykane już płyty.

Jaki gramofon kupić?

Za takie źródło służy także komputer wraz z dedykowaną kartą dźwiękową i interfejsem muzycznym np. Lexicon – Lambda (dla plików audio o wysokiej rozdzielczości i większej głębi) oraz odtwarzacz płyt CD - Denon DCD800NE. Odtwarzacz posiada świetny procesor AL 32 Processing Plus, który w sporym uproszczeniu, naprawia to co zdegradowała cyfryzacja. Ma również wejście USB dla pamięci masowych i świetnie radzi sobie z folderami oraz obsługuje pliki o wysokiej rozdzielczości.

Do źródeł dźwięku zaliczamy również tuner i odtwarzacz sieciowy, który za pośrednictwem sieci bezprzewodowej lub LAN połączymy z naszymi urządzeniami mobilnymi, a także magnetofon szpulowy, magnetofon kasetowy, oraz dowolne urządzenie podłączone do wejścia AUX 3,5mm np.: telefon komórkowy.

Wzmocnienie sygnału ze źródła

Następnym etapem jest wzmocnienie naszego sygnału, pochodzącego ze źródła, przekazanie go w najwierniejszej formie do kolumn albo słuchawek. Zapewni nam to wzmacniacz stereofoniczny lub amplituner. Tak, nawet amplitunery kina domowego, wbrew powszechnej opinii, potrafią świetnie zagrać w stereo (mowa oczywiście o wyższych seriach np. Denon AVR-X3500H).

Jaki amplituner kupić?

Jest to istny kombajn jeśli chodzi o możliwości audio video. Od obsługiwanych standardów wideo, streaming z popularnych platform muzycznych po funkcje multiroom w systemie HEOS. Jest to również jednostka odpowiednio mocna, aby zasilić potężne kolumny podłogowe. Możliwość ustawienia go w trybie bi-amp dodatkowo umożliwi wykrzesanie potencjału kolumn (kolumny muszą mieć podwójne terminale głośnikowe).

Jaki wzmacniacz kupić?

Wzmacniacz stereofoniczny, taki jak Denon PMA800NE z modułem DAC i wydajnym zasilaczem jest dobrym wyborem zarówno dla źródeł cyfrowych jak i analogowych. Wzmacniacz posiada specjalny tryb analogowy, w którym całkowicie możemy wyłączyć sekcje cyfrową. Mikroprocesor wyłącza moduł DAC, gdy nie jest używany, wszystko to zapobiega przenikaniu się zakłóceń. Obsługa wkładek gramofonowych MM i MC, a dostosowanie do aktualnie posiadanej przez nas wkładki polega na wciśnięciu/wyciśnięciu jednego przycisku.

Zanim sygnał do nas dotrze...

Za ostatni etap na drodze sygnału audio przez sprzęt odpowiadają kolumny głośnikowe lub słuchawki. Mają one za zadanie przetworzenie sygnału elektrycznego na falę akustyczną, która niesiona przez cząsteczki powietrza wreszcie dociera do nas. Nim to jednak nastąpi, fala musi pokonać drogę, na której napotyka różne przeszkody, jedne ją absorbują, inne odbijają, przez co dociera do prawego i lewego ucha z osobna i w różnym czasie. Nie bez znaczenia jest więc kubatura pomieszczenia i odpowiednia adaptacja akustyczna, bez której nawet najwyższej klasy sprzęt po prostu nie rozwinie skrzydeł.

Jakie głośniki kupić?

Możemy wybrać np. kolumny podłogowe duńskiej firmy Dali, Opticon 6. Dwu- i pół drożna konstrukcja z rozbudowaną sekcją wysokotonową, składającą się z tekstylnej kopułki oraz przetwornika wstęgowego, do tego membrany głośników nisko-średniotonowych z włókien drzewnych w obudowie typu bas refleks. Wszystko to sprawia, że instrumenty brzmią tak, jak naprawdę powinny brzmieć. Nawet te najbardziej wymagające do zarejestrowania i odtworzenia jak fortepian, harfa, obój czy waltornia wchodząca w skład większości orkiestr.

Poznaliśmy techniczne aspekty doboru sprzętu stereo. Już za tydzień na blogu, będziemy kontynuować ten temat. Zastanowimy się nad tym, czy preferowany gatunek muzyczny może mieć wpływ przy wyborze zestawu audio? Jaki sprzęt sprawdzi się dla osób, które lubią muzykę klasyczną, a jaki dla fanów głębokich basów?

Zapraszamy również do salonów Denon Store, w których czekają nasi eksperci. Chętnie pomogą w doborze sprzętu oraz go zaprezentują.

Radosław Zatoński
Doradca Klienta w Denon Store
Salon Denon Stary Browar w Poznaniu

SALON FIRMOWY DENON

Gdańsk

Galeria Bałtycka

Grunwaldzka 141
80-264 Gdańsk

tel. 58 345 05 88

kom. 519 547 878

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Katowice

Silesia City Center

Chorzowska 107
40-101 Katowice

tel. 32 605 06 03

kom. 519 547 871

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Kraków

Galeria Krakowska

Pawia 5
31-154 Kraków

tel. 12 432 50 73

kom. 501 290 860

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Posnania

Pleszewska 1
61-136 Poznań

tel. 61 646 30 80

kom. 729 052 149

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Poznań

Stary Browar

Półwiejska 42
61-888 Poznań

tel. 61 667 13 57

kom. 519 547 877

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Arkadia

Jana Pawła II 82
00-175 Warszawa

tel. 22 351 90 56

kom. 519 077 406

Szczegóły

SALON AUDIO FORUM

Warszawa

Audioforum

Poznańska 24
00-685 Warszawa

tel. +48 22 628 38 40

kom. +48 519 054 321

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Warszawa

Galeria Mokotów

Wołoska 12
02-675 Warszawa

tel. 22 161 36 20

kom. 519 547 875

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Magnolia Park

Legnicka 58
54-204 Wrocław

tel. 71 316 16 79

kom. 519 547 879

Szczegóły

SALON FIRMOWY DENON

Wrocław

Wroclavia

Sucha 1
50-086 Wrocław

tel. 533869730

Szczegóły
Znajdź nas na YouTube
Znajdź nas na YouTube
Facebook